[BONAVENTURA]

Een nyeu ende seer suyverlick Boecxken leerende ende seer genoechlic vercleerdende die natuere ofte aert vanden hemelschen wijgaert, welck Christus Jesus onse salichmaker selver is, vergadert uut die heylige ende hoenich vloeders leeringen der Doctoren der heyligher kercken... In-8°, [144] ff. Drukkersmerk in houtsnede op laatste blad, titel in ornamentele houtsnede omranding, met een voorstelling van het offer van Abraham in de onderste rand. Grote houtsnede met voorstelling van Christus in de wijnpers op verso van titel, 45 grote en 18 kleinere houtsneden in de tekst, met scènes uit de evangelies en het passieverhaal (verschillende herhaald). Mooie initialen. Vol perkament uit 17e eeuw met opstaande randen Rijk geïllustreerde postincunabel met duidelijke Mechelse herkomst. Eerste en enige editie van de Nederlandse vertaling van de Vitis Mystica, over de passie van O.L.H. Willem Vorsterman was zeer actief als drukker, boekhandelaar en uitgever tussen 1505 en 1543, er zijn ongeveer 400 drukken van hem bekend. Hij werd beschouwd als een goed zakenman en een voorzichtig katholiek. (Post-incunabula en hun uitgevers in de Lage Landen, p.32) Herkomst: 'Tot ghebruyck van Sr. Maria Coninck, Religieuse in Leliendael. Ick ben int Clooster ghekomen, den 1 Augustus 1636, en ghekleet den 20 Januarie 1637, gheprofessit den 24 Januari 1638, tot Godts eeren en mijnder ziele salicheijt moet het sijn Amen'. Ref.: Nijhoff-Kronenberg 295 ; Adams B 719 ; Machiels B 316 ; BCNI 1510. Niet in STCV Antwerpen Willem Vorsterman -1537

736

[BONAVENTURA]