[RAPAERT, Pieter II]

[RAPAERT, Pieter II]

Handgeschreven diploma uitgereikt aan 'Magnificus Dominus Petrus Rapardus Flandrus Brugensis' Bologna 1605, 16 september In-4° (22 x 16,5 cm), 16 pp, handschrift in rode en bruine inkt op perkament. Met gouden initialen. Op de eerste folio: "Sum Petri Rapadi fide sed vide Bononiæ". Op de tweede folio opent de tekst "Gloriosa Studiorum Mater Bononia" met een prachtige miniatuur van een Madonna met kind aan wiens voeten 2 Heiligen. Boven de Madonna "In Christi Nomine Amen". Elk blad met een rood en bruin kader rond. Gekalligrafeerd door Johannes Valesius. Klein wormgaatje in het laatste blad. Anders zeer fris bewaard. Prachtig ingebonden in vol bruin marokijn, rijk vergulde boorden, op het voorplat centraal een gekruisigde Christusfiguur, op het achterplat een Maria Immaculata omgeven door engelenkopjes. Met sluitlintjes bewaard (eentje afgebroken). Onderaan is met een rood koordje een rode zegel bevestigd, goed bewaard in een tinnen doos (8,2 x 6 cm) Pieter Rapaert II, (Brugge, 19 juni 1579 - 21 december 1637) studeerde, zoals zijn vader Pieter Rapaert, in Bologna en werd er doctor in de medicijnen. Hij volgde zijn vader en grootvader op als geneesheer-pensionaris van Brugge. De grootvader, François Rapaert, had in Padua en Pisa gestudeerd. "Alma mater studiorum" wordt beschouwd als de oudste nog functionerende universiteit ter wereld. Het Sint-Janshospitaal kwam tot stand rond 1150 of vroeger en was hierdoor een van de oudste ziekenzorginstellingen op het Europese vasteland. Ref. A. Van den Bon. Het achthonderd jaar oude Sint-Janshospitaal (1974). p. 103: "Pieter Rapaert, de kleinzoon van Frans, was in het begin van de 17e eeuw de belangrijkste stadsdokter. Hij stierf in 1637, en werd begraven in St.-Salvators, voor de kapel van O.L.V. van de Zeven Weeën die een peststok in haar hand houdt". Begin 17de eeuw coördineerde de "Kamer van Gezondheid" de maatregelen tegen de besmettelijke ziekten (pest). Voor het eerst sinds generaties begon het beleid vruchten af te werpen. Ref. Pannier, Van Gissen naar weten (2008), p. 75. Ref. Isaac De Meyer. Notice biographique sur François Rapaert (1844) waarin het diploma gepubliceerd werd

924

[RAPAERT, Pieter II]